Foteliki samochodowe dla dzieci – testy, rankingi, modele 2012
Wszystko o fotelikach samochodowych dla dzieci – testy bezpieczeństwa, rankingi fotelików, modele najlepszych producentów fotelików samochodowych. Wybierz najbezpieczniejszy fotelik dla swojego dziecka!

Przepisy i zasady

Czy muszę kupować fotelik samochodowy dla dziecka?

Oczywiście najpoważniejszą konsekwencją przewożenia dziecka bez odpowiedniego zabezpieczenia jest zagrożenie utraty jego zdrowia lub życia.

Foteliki samochodowe Graco

Za nieprzestrzegania przepisów Kodeksu Drogowego, zgodnie z którym każde dziecko do ukończenia dwunastego roku życia musi być przewożone w foteliku samochodowym, grozi nam otrzymanie trzech punktów karnych oraz obciążenie mandatem w wysokości 150zł.

Oto przepisy prawne regulujące obowiązek przewożenia dziecka do dwunastego roku życia w foteliku samochodowym:

Kodeks Drogowy, rodział 5:

Art. 39.
(…)
3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.
(…)
Art. 45.
2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
(…)
4. przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
5. przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Czytaj o przewozie dziecka w foteliku samochodowym