Foteliki samochodowe dla dzieci – testy, rankingi, modele 2012
Wszystko o fotelikach samochodowych dla dzieci – testy bezpieczeństwa, rankingi fotelików, modele najlepszych producentów fotelików samochodowych. Wybierz najbezpieczniejszy fotelik dla swojego dziecka!

Bazy do fotelików samochodowych

Jak działa baza do fotelika samochodowego?

Każda baza do fotelik samochodowego posiada system specjalnych uchwytów, które gwarantują, że  fotelik samochodowy  jest połączony bezpośrednio ze szkieletem nadwozia, co w rezultacie sprawia, że w razie wypadku fotelik samochodowy nie zmieni swojego położenia.

Wady i zalety systemu Isofix

 Niezaprzeczalnym plusem   tego systemu jest łatwe mocowanie fotelika samochodowego do bazy (fotelik samochodowy zostaje zatrzaśnięty w bazie), co znacznie wpływa na bezpieczeństwo dziecka. Baza do fotelika samochodowego jest mocowana do uchwytów, umiejscowionych w stelażu tylnej kanapy pojazdu, tak samo jak są przymocowane zatrzaski pasów bezpieczeństwa. Standardowe modele fotelików samochodowych przymocowane pasami także są bezpieczne, ale zebrane statystyki pokazują, że niewiele osób montuje fotelik samochodowy prawidłowo.
Należy jednak zauważyć, że  bazę do fotelika samochodowego niewygodnie wymontowuje się z pojazdu. Bezpieczeństwo przewożenia dziecka w prawidłowo zamontowanym foteliku samochodowych z sysetmem Isofix oraz przewożenie dziecka w foteliku samochodowym bez Isofix są porównywalne, to jednak foteliki samochodowe zapinane za pomocą pasów są o wiele praktyczniejsze.
Bazy do fotelików samochodowych już

Kolejną trudnością może być  montowanie bazy fotelika samochodowego w systemie ISOFIX. W większośći  nowych samochodów seryjnie zamontowane są uchwyty (w systemie ISOFIX wszystkie końcówki uchwytów są identyczne, dlatego każdy fotelik samochodowy  z tym Isofix będzie „kompatybilny” z każdym samochodem), więc w tej sytuacji rodzice raczej nie będą mieli problemów.
 Wiele modeli samochodów z lat dziewięćdziesiątych, a więc starszych aut, posiada otwory na uchwyty do ISOFIX. Aby je znaleźć należy najczęściej złożyć albo wymontować siedzisko kanapy albo oparcie. Znajdują się one niedaleko miejsc, skąd wyprowadzane są zatrzaski na pasy bezpieczeństwa i często są zakryte zaślepkami ochronnymi.
Komplet uchwytów oraz śrub mocujących można nabyć w sklepach motoryzacyjnych lub w sieci. Jest to wydatek rzędu od ok. 50 do 200 zł. Mocowanie nie jest skomplikowane, musimy przykręcić śrubami uchwyt do otworów w metalowej konstrukcji podtrzymującejzatrzaski i fotele.
Rodzice, którzy posiadają auta bez opcji montażu uchwytów ISOFIX,  powinni wybrać foteliki samochodowe przypinane pasami, ponieważ dospawanie lub przyklejanie uchwytów nie jest bezpiecznym rozwiązaniem.

Podsumowanie:

ISOFIX to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie mają ochoty przypinać fotelik samochodowy za pomocą pasów. Jeśli  ktoś przewozi dziecko w dwóch samochodach, a nie chce kupować dwóch baz do fotelików samochodowych, wskazane jest, aby pozostał przy standardowym foteliku samochodowym, który, jeśli jest prawidłowo przypięty, będzie chronił naszą pociechę w takim samym stopniu, jak fotelik samochodowy z systemem ISOFIX.
Ceny  fotelików samochodowych z systemem ISOFIX są nieco wyższe od cen standardowych  fotelików samochodowych.
Z tagami: , , , , , , , , ,